XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

Event details

  • środa | 5 lipca 2023 to środa | 30 sierpnia 2023
  • Cały dzień
  • Katedra w Pelplinie

Start: 05 lipca 2023 r.
Koniec: 30 sierpnia 2023 r.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6  województwach!

W ciągu ostatnich 24 lat zorganizowaliśmy ponad 650 koncertów z udziałem ponad 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Przeprowadziliśmy 3 kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej, wydaliśmy 4 CD, których nakład rozszedł się całkowicie oraz dokonaliśmy kilku nagrań archiwalnych. Podczas koncertów prezentujemy światową literaturę muzyczną wszystkich epok, dlatego każdy z naszej niespotykanie obszernej publiczności znajdzie coś co wyniesie na długo z naszych wydarzeń. Koncerty mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny, symfoniczny. Na swoim koncie mamy także wiele prawykonań, debiutów, promocji młodych talentów.

Obecnie organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a jego Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista GEDYMIN GRUBBA, który w 2021 roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 750 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, w 2019 roku uhonorowany KRZYŻEM ZASŁUGI przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym PRO ECCLESIA ET POPULO. W 2022 roku odebrał MEDAL “GLORIA ARTIS” za całokształt dotychczasowej pracy artystycznej.

W bieżącym roku w ramach XXV edycji Festiwalu odbędzie się w sumie 25 koncertów, w 14 miejscach w 2 województwach, z udziałem łącznie ok. 90 wykonawców z 20 Polskich i europejskich miast.

Serdecznie zapraszamy! 🥳

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/wydarzenia/xxv-jubileuszowy-miedzynarodowy-festiwal-muzyki-organowej-w-katedrze-w-pelplinie/

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com