Niedziela Słowa Bożego

Event details

  • niedziela | 22 stycznia 2023
  • Cały dzień

W 2023 roku Niedziela Słowa Bożego przypada na 22 stycznia (niedziela), zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Aperuit illis” obchodzona jest co roku w III niedzielę okresu zwykłego.  Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

Zachęcamy więc do osobistego przeżycia tego dnia, niech będzie to dla każdego z nas czas poświęcony celebracji, refleksji i rozpowszechnianiu Słowa. Niedziela Słowa Bożego jest środkiem, który ma pomóc ludziom „rozbudzić świadomość wagi Pisma Świętego dla naszego życia, jako wierzących, począwszy od jego rezonansu w liturgii, która umożliwia nam żywy i stały dialog z Bogiem” – tak określiła to Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że „poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię”.

Materiały na Niedzielę Słowa Bożego 22 stycznia 2023 r. >>do pobrania

Autorem wprowadzenia do liturgii, komentarzy do czytań, propozycji homilii i modlitwy wiernych jest ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, członek Papieskiej Komisji Biblijnej.

Materiały mogą być również pomocne w przygotowaniu osobistej medytacji, kręgów biblijnych bądź lectio divina we wspólnocie parafialnej, w klasach szkolnych lub innych wspólnotach. Zawierają bowiem  szczegółowe komentarze historyczne, literackie, egzegetyczne oraz teologiczne.

Ponadto, z myślą o regularnym wspieraniu duszpasterzy i wiernych w samodzielnym rozważaniu i medytacji Słowa Bożego, przygotowano aplikację mobilną pod nazwą „Dzieło Biblijne”, która od 28 grudnia 2021 dostępna jest nieodpłatnie w AppStore i GooglePlay. Może to być narzędzie pomocne w medytacji czytań liturgicznych i popularyzujące badania biblijno-teologiczne.

Źródło:
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/22-stycznia-w-kosciele-katolickim-niedziela-slowa-bozego
https://archwwa.pl/aktualnosci/niedziela-slowa-bozego-materialy-duszpasterskie-na-2023/
https://bimkal.pl/kalendarz/niedziela-slowa-bozego

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com