Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.
 
Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.
 
🤲10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie🤲
 
1. Objawienia Maryi trojgu pastuszkom znane są pod nazwą trzech części tajemnicy fatimskiej. Co ciekawe, dwie pierwsze tajemnice siostra Łucja spisała w roku 1941, czyli 24 lata po objawieniach w Cova da Iria.
 
„Pani Nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi; widzieliśmy zanurzone w tym morzu demony i dusze niczym przezroczyste, płonące węgle, czarne lub brunatne, mające ludzką postać, pływające w pożarze, unoszone przez płomienie, które z nich wydobywały się wraz z kłębami dymu, padając na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, pozbawione ciężaru i równowagi, wśród bolesnego wycia i jęków rozpaczy, tak że byliśmy przerażeni i drżeliśmy ze strachu”.
 
2. Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca 1917 roku, Matka Boża przekazała jedną część orędzia tylko Łucji.
 
„Chcę, żebyś przyszła 13 dnia następnego miesiąca i codziennie odmawiała różaniec oraz uczyła się czytać. Później powiem ci, czego chcę” – oznajmiła Maryja. W swojej książce „Fatima for today”, o. Andrew Apostoli wyjaśnia, że misją Łucji było szerzenie tego orędzia fatimskiego na całym świecie. „Dla Łucji najważniejsze było zatem nauczenie się czytania i pisania” – wskaże zakonnik.
 
3. Dwoje dzieci zmarło w krótkim czasie od zakończenia objawień w Fatimie.
 
Franciszek odszedł w 1919 roku, w wieku 11 lat. Przed śmiercią spełniło się jego wielkie pragnienie przyjęcia Jezusa w Pierwszej Komunii Świętej. Hiacynta zmarła w 1920 roku, w Lizbonie, kilka dni przed swoimi 10. urodzinami. Została pochowana w prywatnej kaplicy w Ourem. Jej ciało zostało posypane wapnem palonym, ponieważ w tym czasie prawo stanowiło, że ciało każdego, kto zmarł z powodu epidemii grypy hiszpanki, musi być traktowane w ten sposób. Jednak kiedy jej grób został otwarty 13 września 1935 r., ludzie byli zdumieni, widząc, że jej rysy są nienaruszone.
 
Rodzeństwo beatyfikował 13 maja 2000 roku Jan Paweł II. Zaś 13 maja 2017 roku papież Franciszek kanonizował Franciszka oraz jego siostrę Hiacyntę. Doczesne szczątki spoczywają w bazylice fatimskiej. Ich święto jest obchodzone 20 lutego. Są najmłodszymi w historii świętymi.
 
4. Podczas trzeciego objawienia Maryja pokazała pastuszkom wizję piekła i przepowiedziała dwie wojny światowe oraz imię nowego papieża.
 
13 lipca, podczas trzeciego objawienia, Matka Boża przedstawiła dzieciom wizję piekła. Maryja przekazała im również kilka ostrzeżeń. „Wojna zbliża się ku końcowi. Ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, gorsza” — mówiła Maryja w czasie pierwszego objawienia. Przepowiedziała nie tylko wojnę, ale również imię nowego papieża, który zastąpił na tronie Piotrowym Benedykta XV, zmarłego w styczniu 1922 roku.
 
5. Konsekracja Rosji
 
W 1940 roku Łucja napisała list do Piusa XII (Ojciec Święty sam siebie nazwał „papieżem fatimskim”), upominając się o konsekrację Rosji. Papież poświęcił w 1942 roku narody świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie dodał jednak wówczas samej Rosji. Po dziesięciu latach następca św. Piotra powtórzył ten akt w liście „Sacro vergente anno”, wspominając szczególnie „wszystkie narody w Rosji”. Łucja czuła, że nie jest to pełne wypełnienie woli Matki Bożej. Nie dokonało się bowiem w łączności z biskupami z innych stron świata. Latem 1943 roku spisała więc trzecią tajemnicę fatimską i przekazała ją biskupowi Jose da Silva.
 
6. Objawienia fatimskie są różnej długości.
 
Poza Maryją w czasie objawienia 13 października 1917 roku dzieci widziały także św. Józefa oraz Dzieciątko Jezus. Jedynie Łucja widziała potem również Pana Jezusa, który błogosławił ludzi. Objawienia są różnej długości. Na ogół trwały krócej niż odmówienie części różańca.
 
7. Jedno z objawień nie odbyło się 13. dnia miesiąca.
 
W sierpniu 1917 roku dzieci nie mogły 13. dnia miesiąca udać się do Cova da Iria na spotkanie z Matką Bożą. Burmistrz wywiózł je do innej wioski. Chciał uniknąć niepotrzebnej sensacji. Wyjątkowo Maryja objawiała się więc 19 sierpnia w Valinhos.
 
8. Siostra Łucja miała objawienia jeszcze kilka lat po Fatimie.
 
Według sióstr Karmelitanek s. Łucja miała widzenia jeszcze długo po Fatimie. Wtedy była już w klasztorze. Nie są znane szczegóły tych wizji.
 
9. Światowe Dni Młodzieży w Denver w łączności z Fatimą…
 
Św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą z okazji Światowych Dni Młodzieży w Denver w 1993 roku. Co ciekawe w tej samej szerokości geograficznej co sanktuarium w Fatimie (39,630369 stopni na północ).
 
10. Kościół potwierdza autentyczność objawień fatimskich.
 
Objawienia fatimskie należą do najważniejszych, a z pewnością najbardziej znanych w historii Kościoła.. W 1930 roku Kościół potwierdził autentyczność objawień fatimskich.

Źródło:
https://www.niedziela.pl/artykul/80606/10-malo-znanych-faktow-o-objawieniach-w
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com