Środa Popielcowa

🙏Dziś Popielec🙏
 
Środa Popielcowa (staropolska nazwa: Wstępna Środa) − w kalendarzu katolickim pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający 46 dni przed Wielkanocą, czyli między 4 lutego a 10 marca.
 
Jest to dzień pokuty − obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
 
Według obrzędów katolickich tego dnia podczas liturgii kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz.
 
Popiół w tradycji żydowsko-chrześcijańskiej ma przypominać o przemijaniu i ułomności ludzkiego życia, oznacza też żałobę i ból. Ale nie tylko. Popiół jest także znakiem oczyszczenia i zmartwychwstania. Przecież Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi i odrodził go w Chrystusie do nowego życia 🤲
 
 
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Popielec
https://beszamel.se.pl/
https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/akwarela-ilustracja-sroda-popielcowa_11598923.htm#query=%C5%9Broda%20popielcowa&from_query=popielec&position=1&from_view=search&track=sph
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com