Serial inny niż wszystkie- „The Chosen”

„The Chosen”

Za każdym razem z ogromną ciekawością oglądam kolejne filmy i produkcje poświęcone osobie Boga, świętym Kościoła, czy wydarzeniom historycznym ukazujące kontekst religijny. Do tej pory mieliśmy do czynienia z filmami. Chyba po raz pierwszy mamy do czynienia z produkcją serialu poświęconemu osobie Chrystusa, który okazuje się, że będzie trwał kilka sezonów. Produkcje na dzień dzisiejszy obejrzało 48 milionów widzów na całym świecie.  Jest o tyle specyficzna, że sponsorują ją widzowie, więc budżet produkcji jest społeczny.  Reklama też dokonuje się za pośrednictwem świadectwa. Już pewnie domyślacie się w jaki sposób ja odkryłem ten serial. Zostało mi to zaproponowane przez znajomych w czasie kiedy odwiedziłem ich rodzinę.

„The Chosen” to serial który powstał w 2017 roku. Autorem tej produkcji jest Dallas Jenkins. Do tej pory ukończony jest sezon 1. Trwają pracę nad kolejnymi odcinakami sezonu 2. Producenci zapraszają nas do polubienia ich przedsięwzięcia na portalach społecznościowych, subskrybowania ich kanału na stronie YouTube oraz w miarę możliwości wsparcie finansowe przedsięwzięcia.

Sam serial jest bardzo wyjątkowy. Nie jest wypełniony efektami specjalnymi do jakich przyzwyczailiśmy się w współczesnych produkcjach. Przekaz bardzo prosty, ale niesamowicie symboliczny. Twórcy dali sobie bardzo dużo czasu na zapoznanie się z tekstami Pisma Świętego Nowego jak i Starego Testamentu.  Pojawiają się oczywiście postacie i wydarzenia fikcyjne. O wielu wydarzaniach nie mamy informacji na podstawie Pisma Świętego. Nie są one jednak w żaden sposób naciągane, a raczej pokazują ogromny kontekst historyczny, geopolityczny i społeczny tego czasu. To ogromne bogactwo tej produkcji. W ten sposób możemy o wiele lepiej zrozumieć biblijne postacie z jakimi mamy do czynienia. Ciekawostką jest też to, że producenci postanowili dokonać własnej interpretacji pewnych osobowości głównych bohaterów. Dla przykładu, postać św. Mateusza, ewangelisty i apostoła, jest przedstawiona nie tylko jako celnik, ale osoba wykazująca cechy osoby chorującej na chorobę Aspergera. W żaden sposób nie ośmiesza to tej postaci, ale wręcz przeciwnie. Zaczynamy rozumieć dlaczego w swojej ewangelii Mateusz, tak szczegółowo podaje kontekst liczb, finansów, przepisów prawa i tradycji żydowskiej. Oczywiście jest to tylko interpretacja, jak było naprawdę pewnie dowiemy się kiedy staniemy po drugiej stronie, twarzą twarz z świętym Mateuszem i sami go o to zapytamy.

Jedyną niedogodnością serialu jest fakt, iż nie istnieje jeszcze polska ścieżka dźwiękowa, a nie każdy odcinek serialu posiada polskie napisy. Z drugie strony, miedzy narodowa obsada powoduje, że język angielski w tej produkcji jest niesamowicie prosty i przystępny.

Podsumowując, jest to z pewnością produkcja warta polecenia nie tylko na czas wakacyjny, ale też do odkrycia kolejnych przestrzeni swojej wiary.  Może też być to bardzo doby sposób na zainteresowanie kogoś na nowo osobą Chrystusa.

ks. Arek Guz

 

Odcinek „0”- od niego rozpocznij oglądanie

Odcinek 1 serialu

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com