Serce „na tak”

Osobiście jestem kibicem, a może i fanem, piłki nożnej. Pierwszą reprezentacją narodową, którą pokochałem, była drużyna Jerzego Engela, która zakwalifikowała się jako pierwsza w Europie na finały mistrzostw świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Selekcjoner Jerzy Engel przedstawił wówczas swoją koncepcję FUTBOLU NA TAK, futbolu bezkompromisowego, w którym nasza drużyna miałaby grać do przodu i dążyć do zdobywania bramek. Mało kto w to wówczas wierzył, ale plan częściowo udało się zrealizować.

„Futbol na tak” i „serce na tak”. Serce „na tak”, raz i bezkompromisowo powiedzianemu Panu Bogu. Jezus mówi dzisiaj w Ewangelii: „Wasza mowa niech będzie 'tak, tak’, 'nie, nie’, a co nadto jest od złego pochodzi”. Nie ma tutaj miejsca na kompromisy ze złym i ze złem.

Gdy mowa o „tak” powiedzianym Panu Bogu, a potem wielokrotnie potwierdzonym, nie sposób nie pomyśleć o Maryi i o jej „fiat”, „tak” w Nazarecie, które zmieniło historię świata. To było pierwsze, przełomowe „tak” Maryi dla woli Bożej i planu Bożego w jej życiu. Później jednak Maryja to swoje ufne „tak” wielokrotnie potwierdzała. Chociażby pod krzyżem, gdy przyjęła cierpienie matki, która traci swojego syna; gdy poczuła ten miecz bólu, który zgodnie z zapowiedzią proroka Symeona przeszył Jej duszę, i gdy zaakceptowała nową misję: bycia Matką dla umiłowanego ucznia, a w tymże uczniu, Matką „synów w Jej Synu” i zarazem w Jednorodzonym Synu Bożym, a zatem Matką Kościoła. „Tak” w Nazarecie i „tak”, na Golgocie są dla nas doskonałą wskazówką, czy też, jak mówi jeden z będących na topie polskich dziennikarzy sportowych, doskonałym „unaocznieniem i uplastycznieniem” tego, co Jezus ma na myśli w dzisiejszej Ewangelii, gdy mówi: „Wasza mowa niech będzie 'tak, tak’, 'nie, nie’, a co nadto jest od złego pochodzi”. Serce Maryi jest bezkompromisowe w wypełnianiu woli Bożej i nie ma w nim miejsca na „tak” i „nie” zarazem. Serce Maryi jest przejrzyste.

Słowa dzisiejszej Ewangelii: „Wasza mowa niech będzie 'tak, tak’, 'nie, nie’, a co nadto jest od złego pochodzi” doskonale harmonizują z przykazaniem miłości: „Będziesz miłował Pana Boga swego CAŁYM SWOIM SERCEM, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”, i razem tworzą „symfonię serca przejrzystego”, bez fałszu, bez źle postawionej nuty, które „wielbi Pana”, jak serce Maryi w hymnie Magnificat.

Panie, daj mi serce bezkompromisowe w pójściu za Tobą.

Ks. Marek Szynkowski

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com