Małżeństwa niesakramentalne – pytania i odpowiedzi

Małżeństwa niesakramentalne – pytania i odpowiedzi

Kiedy mówimy „małżeństwa niesakramentalne” –  o kim tak właściwie myślimy?

Definicją taką możemy określić związki ludzi ochrzczonych, którzy nie mogą już zawrzeć Sakramentu Małżeństwa, chociaż bardzo by tego chcieli. Przeszkodą jest dla nich to, że już zawarli ważny ślub w Kościele, rozwiedli się cywilnie i weszli w ponowny związek cywilny.

Osoby trwające w takim związku, nie mogą przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania oraz nie mogą przystępować do komunii świętej. Jednak w ich sercu tak samo jak w sercach każdego wierzącego powinno być pragnienie Chrystusa Eucharystycznego.

 

Co dalej?

Niektórzy stwierdzają i mówią – jeżeli nie mogę przyjąć komunii świętej, to nie mam po co chodzić do Kościoła. I tu w wielu przypadkach zaczynają się trudności, a także osłabienie wiary.

Kiedy spojrzysz na prezbiterium kościoła zobaczysz nie tylko ołtarz ale i ambonę – stół Słowa Bożego. Każda Eucharystia (Msza święta), to spotkanie z żywym Chrystusem, który pragnie nas nakarmić z dwóch stołów.

Ambona – stół Słowa Bożego – doświadczamy tu spotkania ze Słowem Boga kierowanym do nas. Konkretnie do naszego życia ku pokrzepieniu na drodze zbawienia. To Słowo nie było kierowane tylko do osób, które były świadkami tych wydarzeń, ale jest kierowane szczególnie do mojego życia tu i teraz. Dlatego mam nie tylko słuchać, ale i żyć tym słowem, umacniać swoją wiarę, odcinać się od słabości. Szczególnie osoby żyjące w zawiązkach niesakramentalnych powinny często otwierać Pismo święte do osobistej lub wspólnotowej medytacji. Zachęcam tutaj by uczęszczać w swoich parafiach na grupy biblijne, medytacyjne. Dzisiaj mamy dostęp do bogactwa stron internetowych, które prowadzą rozważania słowa Bożego. Nie rezygnujcie z Bożego Słowa – niech ono będzie Waszym umocnieniem.

 

Ołtarz – stół Eucharystyczny. To na nim przychodzi do nas Chrystus w swoim Ciele i Krwi.  Z tego stołu pragnie nas karmić swoim Ciałem (komunią świętą). Człowiek wierzący powinien odczuwać głód Boga, tęsknotę za Nim. Tylko wtedy, gdy ktoś tęskni, ma pragnienie spotkania, uwidacznia się prawdziwa miłość i chęć budowania relacji.  Im bardziej tęsknisz tym bardziej kochasz. Osoby w związkach niesakramentalnych w szczególny sposób to pragnienie przyjęcia Boga do swojego serca powinny wyrażać w czasie, gdy udzielana jest komunia święta, tym, którzy mogą ją przyjąć. W tym czasie, nie mam bezczynnie siedzieć w ławce i czekać na zakończenie komunii świętej, ale w sposób bardzo konkretny poprzez głos swojego serca i sumienia wyrazić przed Bogiem pragnienie przyjęcia Go i zjednoczenia się z Nim. Komunia święta duchowa realizuje się właśnie przez to głębokie pragnienie Boga w swoim sercu i życiu. Nie rezygnuj z tego i nie marnuj czasu podczas Mszy świętej. Wyraź prze Nim swoje pragnienie!!!

 

Dzieci w związkach niesakramentalnych – Prowadź je do Boga.

Pamiętaj, że jesteś Rodzicem, a więc bierzesz również odpowiedzialność za wiarę swoich dzieci. Żyj tak, aby twoje dzieci również pokochały Boga. Jeżeli masz dzieci, które już przystąpiły do I komunii świętej, poproś je by przyjęły komunie w twojej intencji. To szczególnie łączy rodziców z dziećmi.

Czy mógłbyś dzisiaj przyjąć w mojej intencji komunię świętą?

Czy mógłbyś dzisiaj przyjąć komunię w intencji całej naszej Rodziny?

Te i inne pytania pomogą w Rodzinie budować piękną więź wiary i odpowiedzialności za siebie nawzajem.  Nie rezygnujcie z Kościoła, nie rezygnujcie z Chrystusa. Każdego dnia proście Ducha świętego by was prowadził po drogach życia. Pomyślcie o przystąpieniu do grup parafialnych – nie bójcie się – Kościół Was potrzebuje.

Jeżeli masz pytanie, chcesz przyjść na spotkanie grupy biblijnej pisz: ks.jaroslaw.oszuscik@priest.pl w temacie wpisz: NIESAKRAMENTALNI

 

 

 

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com