Dziś wspomnienie świętej Patrycji z Nikomedii

Święta Patrycja z Nikomedii jest postacią mało znaną. Istniała zapewne Passio, która przedstawiała dzieje jej męczeństwa, ale niestety, nie dotrwała ona do naszych czasów. Zwięzłe wiadomości o św. Patrycji czerpiemy wyłącznie z zapisów kalendarzowych, przede wszystkim z tzw. Breviarium syryjskiego.
 
Wiemy, że była ona żoną kapłana św. Macedoniusza i matką św. Modesty. Razem z nimi poniosła też śmierć męczeńską za wiarę. Ale kiedy i w jaki sposób to nastąpiło nie wiemy. Znamy jedynie datę dzienną, wiernie przez inne martyrologia za Breviarium powtórzoną – 13 marca. Nowe Martyrologium Romanum wspomina cała rodzinę razem słowami: W Nikomedii, w Bitynii, świętych męczenników Macedoniusza, kapłana, jego żony Patrycji i ich córki Modesty.
 
Modlitwa do św. Patrycji z Nikomedii Boży, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Patrycja z Nikomedii otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech wszystkim, którzy się radują jej chwałą, zawsze wyprasza łaskę do przezwyciężania pokus. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
 
 
Źródło:
https://imiona.net.pl/patrycja-z-nikomedii/
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/03-13b.php3
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com