Adwent 2023 w Kościele katolickim – szczególny okres oczekiwania na Narodzenie Pańskie

Dziś, 3 grudnia 2023 rozpoczynamy tegoroczny Adwent. Przeżyjmy go najlepiej, jak potrafimy, starajmy się zbliżać się do Boga, wzrośnijmy w naszej wierze i miłości, próbując być lepszym człowiekiem, nie tylko na ten czas, ale, sprawmy, aby to pragnienie pozostało w nas na dużo dłużej, a najlepiej na zawsze – na każdy kolejny dzień naszego życia.

👉Co to jest adwent?

Adwent to znacznie więcej niż tylko odliczanie dni do Bożego Narodzenia. W Kościele katolickim to okres przygotowania, który przygotowuje wiernych do dwóch wyjątkowych wydarzeń. Po pierwsze, to czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, po drugie, symboliczne oczekiwanie na Jego ostateczne przyjście.
 
👉Kiedy rozpoczyna się tegoroczny adwent?
Najważniejszymi momentami tego okresu są kolejne niedziele adwentowe. Pierwszą niedzielę adwentu w 2023 roku będziemy przeżywać 3 grudnia. Stanowi ona jednocześnie początek adwentu. Ostatni dzień to Wigilia, 24 grudnia. Długość adwentu nie jest stała – zależy od tego, czy Boże Narodzenie przypada na dzień roboczy czy w niedzielę.
 
👉Co oznacza słowo adwent?
Adwent to słowo pochodzące od łacińskiego „adventus”, co oznacza „przybywanie”. Jest czasem radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Chociaż głównie kojarzy nam się z tym okresem kalendarz adwentowy, prawdziwe znaczenie tkwi w refleksji nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. To czas, aby zatrzymać się w codziennym biegu, skoncentrować na duchowym przygotowaniu do świąt i cieszyć się nadchodzącym wydarzeniem.
 
👉Symbole adwentu.
Symbole adwentu są głęboko zakorzenione w tradycji.
 
Wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizujący cztery niedziele adwentowe, to jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych elementów. Każda świeca nosi swoją nazwę. Są to świece Proroka, Betlejem, pasterzy i aniołów. Każda z nich symbolizuje kolejny etap przygotowania do narodzin Chrystusa. Sam wieniec adwentowy nawiązuje z kolei do wspólnoty Kościoła.
 
Znakiem rozpoznawczym adwentu są również roraty, czyli poranne msze ku czci najświętszej Maryi Panny. Odnoszą się one do oczekiwania Maryi na narodziny Jezusa. Te wyjątkowe nabożeństwa, które odbywają się o wschodzie słońca, są symbolem gotowości na nadejście „Słońca”, czyli Jezusa.
 
Nazwa mszy pochodzi od jednej z pieśni, która zaczyna się od słów rorate cæli desuper (łac. „spuśćcie rosę niebiosa”). Pieśni adwentowe stanowią ważny element tych nabożeństw. W okresie adwentu bardzo istotnym, wymownym i często stosowanym znakiem w liturgii jest świeca. Świece i lampiony posiadają bogatą symbolikę. Uczestnicy rorat nierzadko przynoszą je ze sobą do świątyni.
 
Światło jest symbolem Chrystusa, gdyż prorocy zapowiadali Go jako światłość. Także sam Chrystus mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką (świecą roratną). Świeca ta umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Same roraty pozwalają lepiej przeżyć oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia.
 
Innym wyrazem adwentowego ceremoniału światła jest lampion, często tworzony z solidnego brystolu lub kartonu. Wewnętrzna przestrzeń lampionu staje się miejscem dla świecy, która płonie na inauguracji mszy roratniej. Dzieci, kierując się na roraty, zabierają ze sobą te lampiony, aby rozświetlić ciemności grudniowej nocy.
 
Wyjątkowy czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa
Symbolika tego pięknego gestu przypomina nam o potrzebie gromadzenia dobrych uczynków na przestrzeni całego adwentu. Mają one moc rozproszenia mroków grzechu w naszej duszy i wskazania Chrystusowi ścieżki do naszego serca. W ten sposób, gdy w kościele, wśród świątecznej dekoracji, pojawi się betlejemski żłobek, nasze serca również będą gotowe na przyjęcie małego Jezusa.
 
😇Adwent to nie tylko czas liturgiczny w Kościele Katolickim, to także okres, w którym rodzinom zaleca się dekorowanie domów, dzielenie się miłością i gotowanie tradycyjnych potraw. To czas, aby zwrócić uwagę na wartość rodziny, wspólnoty i dzielenia się z innymi. Adwent to doskonała chwila na to, aby zanurzyć się głęboko w duchowość, pielęgnować w sobie radość i tak szykować się na przyjście Mesjasza.😇
 
Źródła:
https://i.pl/adwent-2023-w-kosciele-katolickim-szczegolny-okres-oczekiwania-na-narodzenie-panskie-kiedy-zaczyna-sie-adwent-2023-i-ile-trwa/ar/c1-18112183

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/latarnia-bozonarodzeniowa-z-galazka-jodly-i-dekoracja-na-snieznym-stole-niewyrazne-tlo-generatywne-ai_38095167.htm#query=adwent&position=1&from_view=search&track=sph&uuid=9ad8dac5-87f6-4d2d-a2fb-4f0bc7b05062
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com