Tradycje i zwyczaje świąteczne

😇🎄🌟🙏  Święta Bożego Narodzenia tuż tuż.. 😇🎄🌟🙏 
 
Na ten czas sprzątamy domu, czyścimy auta, zdobimy mieszkania, gotujemy specjalne potrawy, praktykujemy różne TRADYCJE I ZWYCZAJE – o czym za chwilkę kilka słów więcej, jednak pomyślmy chwilkę czy nasze SERCA są gotowe na przyjście Pana Jezusa? 🤲  Pamiętajmy o spowiedzi, o uczestniczeniu we Mszy Świętej, o Eucharystii, o pochyleniu się nad Ewangelią, nie zapomnijmy o tym, co najważniejsze… o narodzonym Synu Bożym.
 
WEDŁUG TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ👇
 
W tradycji chrześcijańskiej Narodzenie Pańskie, to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościele katolickim jest to święto nakazane.
 
ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE👇
 
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla całej rodziny, a w szczególności dla najmłodszych🤲 Rodzinna atmosfera oraz tradycje związane ze świętami, dzieci zapamiętują na całe życie, a w przyszłości kontynuują je we własnych domach. Wspaniałym pomysłem jest angażowanie wszystkich domowników w świąteczne przygotowania oraz wprowadzenie rodzinnych zwyczajów👨‍👩‍👧‍👦
 
Jakie znamy zwyczaje świąteczne? Oto niektóre z nich! 🎄🌟🎅
 
Udział w roratach – jedną z tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest udział w roratach – nabożeństwie, które jest odprawiane wyłącznie w adwencie. Adwent jest wyjątkowym czasem przeżywanym w Kościele, czasem oczekiwania i przygotowania do przeżycia Bożego Narodzenia. Na roraty ludzie przynoszą światło : dzieci lampiony, a dorośli świece roratnie. Te płonące świece są symbolem oczekiwania na przyjście Zbawiciela i wyrażeniem gotowości przyjęcia Go do naszych rodzin i serc.
 
Wieniec adwentowy – Tradycją jest również tworzenie wieńca adwentowego z czterema świecami. W każdy wieczór niedzieli adwentowej, zapala się kolejne świece. Świece są zapalane w czasie modlitwy, wspólnych posiłków oraz spotkań. W Wigilię zapala się wszystkie świece. Zapalanie ich oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa.
 
Wigilia – uroczysta wieczerza 24 grudnia, składająca się ze specjalnie przygotowanych potraw.
 
Potrawy na świątecznym stole – tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw potraw wigilijnych jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, karp (ryba) pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców.
 
Biały obrus – tradycyjnie wigilijny stół powinien być nakryty białym obrusem. Biały obrus symbolizuje szatki Dzieciątka, w które zostało owinięte tuż po narodzeniu.
 
Pierwsza gwiazdka – tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.
 
Wspólna modlitwa – kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.
 
Sianko pod obrusem – ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i ma związek z dawnym świętem agrarnym. Jak nakazuje tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie.
 
Opłatek – przełamanie opłatka ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej jest jej centralnym punktem. Gest ten symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi owocami swojej codziennej pracy. Dzielenie się opłatkiem ma w zamyśle zbliżać i łączyć ludzi. Dawniej opłatki były wypiekane na plebaniach, w klasztorach, i roznoszone po domach. Opłatek jest pozostałością, śladem eulogii starochrześcijańskich (chleba ofiarnego, który składano na ołtarzu w czasie przygotowania darów eucharystycznych).
 
Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole – na stole gospodyni ustawia dodatkowe, wolne nakrycie, jedno więcej niż jest uczestników kolacji wigilijnej. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Dla wielu z nas to wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy są nieobecni, którzy nie mogli dotrzeć na wieczerzę np. zza granicy. Puste nakrycie wyraża także pamięć o członku rodziny, który zmarł.
 
Świeca wigilijna – ten zwyczaj narodził się w Holandii. W wieczór wigilijny przed wejściem do każdego domu ustawiano płonący lampion, często bogato zdobiony, czasem zamiast niego ustawiano zwykłą świecę. Światło miało być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby Jezus narodził się w każdym domu. Oświecało więc drogę i zapraszało.
 
Szopka – zwyczaj ustawiania z figurek sceny Bożego Narodzenia zwanej „szopką”, lub chociaż samego żłobka z sianem i leżącą w nim figurką Dzieciątka, sięga XIII wieku. Pozwala wyobrazić sobie miejsce narodzenia Jezusa.
 
Świeca bożonarodzeniowa – jest najbardziej wymownym symbolem przychodzącego do nas Jezusa, a zarazem znakiem świadectwa wiary chrześcijańskiej wobec dzieci, rodziców, krewnych, przyjaciół i wszystkich odwiedzających dom. Wiele rodzin przygotowuje na Święta świecę w kolorze białym, złotym lub czerwonym, udekorowaną religijnymi symbolami bożonarodzeniowymi. Świeca jest symbolem Chrystusa jako Światłości świata.
 
Ubieranie choinki – choinka, jako „drzewo życia”, jest symbolem chrześcijańskim. Ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Przypomina ona ludziom naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego – Bóg przywraca człowiekowi drogę do drzewa życia, którą utracił, czyli dar nieśmiertelności. Natomiast składanie prezentów (darów) pod choinką, jest naśladowaniem dobroci. Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się związana była pierwotnie z kultem i życiorysem św. Mikołaja. Dzisiejszą tradycję wręczania świątecznych prezentów zawdzięczamy protestantom, którzy zaniechali zwyczaju „św. Mikołaja”, a prezenty dawali swoim dzieciom jako dar samego „Dzieciątka Jezus”. Z czasem wszystkie kraje chrześcijańskie, także katolickie przyjęły tę praktykę.
 
Wspólne kolędowanie – śpiewanie kolęd, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wigilijnej kolacji. Tradycja już niestety coraz rzadziej praktykowana, a szkoda, ponieważ świąteczne muzykowanie nie tylko wpływa na wzajemne relacje międzyludzkie, ale też pomaga rozwijać w sobie poczucie harmonii i wyrażać emocje.
 
Pasterka – zwieńczeniem przeżyć Wigilii jest rodzinne uczestnictwo w pierwszej uroczystej Mszy Św. Bożego Narodzenie, zwanej Pasterką. Odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
 
Okres Bożego Narodzenia zamyka święto Trzech Króli. W Ewangelii wg. Mateusza są to mędrcy, czyli magowie ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, gdzie znajdował się „nowo narodzony król żydowski”, któremu złożyli pokłon i dary. Późniejsza tradycja nazwala ich królami i określiła ich liczbę stosownie do wymienionych przez Mateusza trzech darów. Ich imiona: Kacper (Kasper), Melchior i Baltazar – wymienione zostały po raz pierwszy dopiero w IX wieku. Pierwszy ofiarował kadzidło, symbol boskości, drugi — złoto, symbol władzy królewskiej, trzeci — mirrę, zapowiedz męczeńskiej śmierci. Tradycja średniowieczna nazwala ich Trzema Królami z Kolonii ( Niemcy), gdzie w miejscowej katedrze znajdują się ich relikwie. Kacper od XV wieku występuje jako Murzyn lub Maur. W dniu Trzech Króli pisze się „święconą” kredą inicjały KMB na drzwiach domów i mieszkań, ksiądz chodzi po kolędzie i kropi wodą „święconą” mieszkanie, na wsi niekiedy również obejście gospodarskie.
 
Święta Bożego Narodzenia to niezapomniany czas. To czas wspólnych spotkań, rozmów i radości w gronie najbliższych. Bądźmy dla siebie dobrzy nawzajem, a przede wszystkim przyjmijmy do naszych serc, domów, rodzin nowonarodzonego Jezusa.
 
Błogosławionych Świąt!🙏😇

Źródła: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BCe_Narodzenie
https://www.biblia.info.pl/blog/zwyczaje-bozonarodzeniowe/
https://katowice.eu/edukacja
https://dziecisawazne.pl/polskie-zwyczaje-swiateczne/
https://pl.freepik.com/autor/pvproductions

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com