W sierpniu z wielu miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.
Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.
Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września 1626 r. umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, „Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne”.
W Kościele pielgrzymowano już od II w. do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III w. do grobów apostołów męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się praktyką masową, podejmowaną indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było i jest Santiago de Compostela w Hiszpanii.
W Diecezji Pelplińskiej istnieją cztery zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Więcej informacji na ich temat poniżej.
- Wychodzi 31 lipca 2020 r. o godz. 6.30 z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
- Przewodnik: Ks. Piotr Pruski, tel. 600675212.
- Wychodzi 30 lipca 2020 r. o godz. 7.00 z parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie.
- Przewodnik: Ks. Piotr Lipkowski, tel. 505096404.
Grupa Chojnicka
- Wychodzi 31 lipca 2020 r., o godz. 7.00 z Bazyliki Mniejszej w Chojnicach.
- Przewodnik Ks. Marek Bogusz, tel. 728461015.