Wspomnijmy bł. Piotra To Rota

Piotr przyszedł na świat w 1912 r. w wiosce Rakunai na wyspie Nowa Brytania znajdującej się w Archipelagu Bismarcka, na północny wschód od wyspy Nowa Gwinea na Oceanie Spokojnym. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych chrześcijan na wyspie.
 
Piotr był bardzo pobożnym dzieckiem. Bardzo często przystępował do Komunii św. i służył do Mszy. W 1930 r. zapisał się do szkoły katechistów. Po 3 latach rozpoczął pracę w rodzinnej wiosce. Swą gorliwością pociągał młodych ludzi.
 
11 listopada 1936 r. Piotr ożenił się z Paolą Ia Varpit, dziewczyną z sąsiedniej wioski. Mieli troje dzieci. Piotr przeciwstawiał się poligamii i rozwodom, czym naraził się wielu mieszkańcom wioski, a także rodzonemu bratu, który miał dwie żony.
 
Podczas II wojny światowej wyspy zdobyli Japończycy. Ograniczyli oni możliwość gromadzenia się na Mszy św. i inne praktyki religijne. Piotr pozostał jedynym katolickim katechistą w okolicy. Zbudował w lesie kaplicę, gdzie chrzcił dzieci i dorosłych oraz był świadkiem zawieranych małżeństw. Odwiedzał też internowanych misjonarzy, którym przynosił pożywienie.
 
Tatamai, brat Piotra, doniósł Japończykom o jego misyjnym zaangażowaniu. W Boże Narodzenie 1944 r. został po raz pierwszy aresztowany i po kilku dniach zwolniony. Dalsze pełnienie posługi groziło wprost karą śmierci. Ponownie aresztowano go w kwietniu 1945 r., na skutek donosu policjanta. Piotr został pobity i zamknięty w obozie koncentracyjnym. 7 lipca 1945 r. został zaprowadzony do pokoju przesłuchań. Otrzymał zastrzyk i został uduszony. Oficjalnie uznano, że zmarł z powodu malarii.
 
Mordercy Piotra To Rot stanęli w 1946 r. przed sądem w Rabaul. Przyznali się do zbrodni. Zostali skazani na 25 lat więzienia.
 
17 stycznia 1995 r. Piotra beatyfikował św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Filipin, Papui – Nowej Gwinei, Australii i Sri Lanki.
 
Źródło:
https://syracydes.pl/meczennik-za-wiernosc/
https://www.niedziela.pl/artykul/102888
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com