Serce mądre

Jezus daje mi w dzisiejszej Ewangelii trzy życiowe rady. Nawiązując do treści Ewangelii, zawierza mi trzy mądrościowe perły.

Pierwsza: „nie rzucaj Twoich pereł przed wieprze”. Nim podzielisz się Twoimi perłami, Twoim bogactwem, Twoimi doświadczeniami, Twoim życiem, Twoją wiarą, słowem: nim otworzysz Twoje serce, zapytaj się czy czasami nie należy w tym momencie przywołać w myślach sławnej policyjnej frazy, wypowiadanej przy ujęciu podejrzanego: „Pamiętaj, że wszystko, co powiesz, może zostać wykorzystane przeciwko Tobie”. Otwartość – tak; roztropność – tak. W skrócie, należy zatem kierować się „mądrością serca”, która potrafi wyczuć i znaleźć złoty środek. Jak mówi Jezus w Ewangelii: „Bądźcie łagodni jak gołębie, ale też sprytni, roztropni niczym węże”.

Druga rada, tzw. złota reguła, uniwersalne prawo etyczne dostępne dla każdego człowieka, niezależnie od religii, lecz wyrażone w sposób pozytywny: „Wszystko to, co chcesz, żeby inni Tobie czynili, czyń to wobec innych”. Jezus nie mówi tylko: „Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe”, ale „Czyń drugiemu to, co Tobie miłe”, czego oczekujesz od innych. Spójrz głęboko w Twoje serce i jednocześnie staraj się „wejść w buty” drugiego, aby zrozumieć, jak możesz mu pomóc. Bądź empatyczny.

Trzecia rada: „Droga na skróty najczęściej prowadzi do porażki”. Kombinowanie źle się kończy, wcześniej czy później. Wymagaj zatem od siebie, stawiając krok po kroku w dążeniu do celu, bez szukania drogi na skróty, gdyż na niej prawdopodobnie się zgubisz. „Wchodźcie przez ciasną bramę”. Pamiętajmy, że tym, co przyniosło nam niepodległość, w końcowym rozrachunku historycznym, była pozytywistyczna praca u podstaw, której nasi rodacy poświęcili się po nieudanych powstaniach, m.in. listopadowym i styczniowym. Metoda „na udo”, to znaczy „uda się bądź się nie uda”, czasami niespodziewanie się sprawdza, częsciej jednak kończy się fiaskiem. Czasami „ułańska fantazja”, podjęcie ryzyka, przynosi pojedynczy sukces, pozwala wygrać bitwę, owszem, „w tym szaleństwie jednak nie ma metody”, która pozwalałyby rzeczywiście zwyciężyć i wygrać wojny.

Serce Jezusa, w którym są wszelkie skarby mądrości i umiejętności, daj mi serce mądre, otwarte i zarazem roztropne.

Ks. Marek Szynkowski

Wykorzystano grafikę użytkownika David SchwarzenbergPixabay.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com