Jutro – 8 grudnia – obchodzimy 70 rocznicę Apelu Jasnogórskiego

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia, na Jasnej Górze, będzie miała w tym roku wyjątkowy charakter. Tego dnia przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, jednego z najbardziej znanych jasnogórskich nabożeństw.
 
Ta wieczorna modlitwa o godz. 21:00 w intencji Kościoła i Polski gromadzi nie tylko w Sanktuarium częstochowian i pielgrzymów, ale także Polaków w kraju i za granicą.
 
Rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20:30 zabrzmi koncert telewizyjny pt. „Modlitwa pokoleń”. Będzie transmitowany w TVP. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. O godz. 21:00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 
Z kolei w niedzielę, 10 grudnia, w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.
 
Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 roku w Kaplicy Matki Bożej. Kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry, o. Jerzego Tomzińskiego, modliło się wtedy o uwolnienie internowanego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę.
 
Źródła:
JasnaGóraNews / BP KEP
https://www.radioplus.pl/kosciol/70-lat-temu-odbyl-sie-pierwszy-apel-jasnogorski-aa-YdSD-Kuac-qU6Z.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Apel_jasnog%C3%B3rski
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com